Dbamy o mleczaki

Dziecko, które traci zęby mleczne z powodu próchnicy, często trafia do logopedy. Dzieje się tak, ponieważ braki w uzębieniu prowadzą do wad zgryzu i niewłaściwej pracy języka a w konsekwencji do wady wymowy.

Dbanie o higienę jamy ustnej maluchów jest więc bardzo ważnym zadaniem dla rodziców. Pozwoli uniknąć próchnicy i jej konsekwencji oraz grzybicy jamy ustnej (pleśniawek).

Zasady higieny jamy ustnej dzieci:

• Już od pierwszegomiesiąca życia przemywaj po jedzeniu i przed snem jamę ustną dziecka, używając jałowego gazika nawiniętego na palec i zwilżonego przegotowaną wodą.
  • Myj dziecku już pierwsze zęby, które się wyrżną. Używaj szczoteczki dla małych dzieci zmoczonej w wodzie, potem wprowadź pastę dla niemowląt. Dopóki dziecko nie umie wypluwać pasty i płukać buzi wodą, usuwaj resztki pasty za pomocą gazy nawiniętej na palec.
  • Jak najwcześniej wdrażaj dziecko do samodzielnego mycia zębów. Nadzoruj dziecko w czasie szczotkowania zębów i ucz go właściwych technik czyszczenia zębów.
  • U dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia nie stosuj płynów do płukania jamy ustnej.
  • Idź na wizytę do stomatologa, gdy pojawią się pierwsze zęby, aby je skontrolował lub gdy zęby długo nie wyrastają. Uzyskasz wtedy także fachowy instruktaż dbania o higienę jamy ustnej malucha.
  • Dbaj o systematyczne kontrole u stomatologa.
  • Karm dziecko piersią zgodnie z zasadami – ssanie piersi stymuluje prawidłowy rozwój zgryzu.
  • Po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających unikaj dokarmiania między posiłkami.
  • Pamiętaj, że próchnica to choroba zakaźna, więc nie oblizuj smoczka, który podajesz dziecku i łyżeczki, która karmisz.
  • Ograniczaj podawanie dziecku pokarmów, napojów oraz leków zawierających cukiera stosuj dietę bogatą w składniki odżywcze. Cukier to doskonała pożywka dla bakterii powodujących próchnicę.
  • Koniecznie lecz próchnicę zębów mlecznych , aby dziecko nie straciło zęba (zębów).

Próchnica zębów mlecznych może też doprowadzić do rozwoju próchnicy w zębach stałych.