O przedszkolu

Przedszkole nr 2 im. Pyzy Wędrowniczki w Wołominie istnieje od 1946r. Przez ponad 60 lat działalności wszyscy dyrektorzy i pracownicy dążyli do stwarzania jak najlepszych warunków pracy z dziećmi, ich wszechstronnego rozwoju i jak najlepszego wychowania, które procentowałoby w dalszym, dorosłym życiu wychowanków.

W chwili obecnej przedszkole posiada siedem sal dydaktycznych, salę gimnastyczno – rytmiczną, salę audiowizualną, bibliotekę, gabinet metodyczny oraz pokój do pracy dla psychologa i logopedy.

W przedszkolu działa siedem oddziałów, do których uczęszczają dzieci w wieku 3 – 6 lat, którymi  opiekuje się piętnaście nauczycielek.

Przedszkole pracuje w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka. Przygotowujemy je  do przeżywania sukcesu i radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Każde dziecko traktujemy indywidualnie i podmiotowo, pamiętając o przestrzeganiu Praw Dziecka. Zajęcia prowadzi profesjonalnie przygotowana kadra pedagogiczna, posiadająca wyższe wykształcenie magisterskie. Ponadto oferujemy pomoc psychologiczną i logopedyczną, której udzielają   wyspecjalizowani: psycholog i logopeda na stałe zatrudnieni w placówce.

Dbając o wszechstronny rozwój wychowanków w przedszkolu organizowane są przedstawienia teatralne w wykonaniu aktorów, koncerty muzyczne, zajęcia umuzykalniające, zajęcia logopedyczne i reedukacyjne, religia w grupach starszych.

Poszukujemy nowatorskich rozwiązań w swojej pracy, stale rozwijamy swoją wiedzę i umiejętności (kursy, szkolenia, warsztaty specjalistyczne).

W celu zapewnienia optymalnego rozwoju naszych wychowanków, w przedszkolu efektywnie realizujemy następujące programy własne:

• Program adaptacyjny - mający na celu ułatwienie dziecku adaptacji w nowym środowisku, jakim jest Przedszkole
  • Ekologia ja i ty - program promujący ekologiczny styl życia, rozbudzający zainteresowania różnorodnością i ochroną przyrody
  • Ocalić od zapomnienia - program kultywujący tradycje i zwyczaje ludowe, zawiera treści z wychowania patriotycznego
  • Książka moim przyjacielem –program mający na celu rozbudzić zainteresowania czytelnicze dzieci
  • Program współpracy z rodzicami –program ten ma nam ułatwić zaangażowanie rodzica na płaszczyźnie rodzic – dziecko – wychowawca
  • Jestem zdrowym przedszkolakiem –program profilaktyki zdrowotnej
  • Mój kolorowy świat  –program  kształtujący twórczą aktywność dziecka

Koncepcja pracy przedszkola zakłada m.in.:

• Zapewnienie bezpieczeństwa
  • Wszechstronny rozwój wychowanka – zaspakajanie potrzeb, rozwijanie zdolności, wspomaganie rozwoju
  • Współpraca z rodzicami i środowiskiem – współdecydowanie rodziców w organizacji i funkcjonowaniu przedszkola