Przedszkole nr 2
Strona głowna  /  Grupa V
Grupa V
                       SMERFY           
 
 
Grupa V - PIĘCIOLATKI
 
Nauczycielki: Anna Tucin
                        Aneta Przywoźna
 
Woźna oddziałowa: Beata Ciecierska
 
 
 
 
Wizyta w Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie pomogła Smerfom przybliżyć wiadomości związane z historią miasta. Z ogromnym zainteresowaniem oglądały na starych zdjęciach charakterystyczne budynki i budowle. Na zakończenie zwiedziły park przy muzeum oraz plac zabaw, gdzie bawiły się wesoło i pozowały do pamiątkowych zdjęć.
 
 

4 kwietnia Smerfy zaprosiły swoich najbliższych do przedszkola, by móc dla nich zaprezentować swoje zdolności artystyczne w przedstawieniu pt. "Wiosenne przebudzenie". Następnie odbyły się warsztaty wielkanocne pt. "Kolorowe cuda z jajek", podczas których rodzice wraz z dziećmi tworzyli kolorowe zwierzątka z jajek i warzyw. W repertuarze znalazły się miedzy innymi króliczki, sowy, zajączki, jeże, biedronki, pieski, itp. W niezawodnym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych rodziców pomysłów było bardzo wiele. Kolorowe jajeczka wyglądały tak apetycznie, że zniknęły w mgnieniu oka. Za wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy.

 
 

Przedszkolaki w kwietniu brały udział w warsztatach wielkanocnych w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Kultury w Wołominie. Dzieci zapoznały się z obrzędami i zwyczajami wielkanocnymi, komponowały tradycyjną święconkę, stworzyły świąteczne kartki oraz brały udział w zabawach ruchowych i sensorycznych. Smerfom najbardziej podobało się rozdmuchiwanie farb na jajkach wielkanocnych oraz zabawa pt. "Króliczek i lisek".

 
 

Nasze Smerfy odwiedziły księgarnię "Na Rogu" w Wołominie. Celem wyprawy było zachęcenie dzieci do sięgania po ciekawe książki, zapoznanie z praca księgarza oraz wyposażeniem księgarni. W prezencie nasza grupa dostała wiosenne kolorowanki oraz książeczkę z wierszami. Pogoda tego dnia była wspaniała, więc wracając do przedszkola postanowiliśmy pobawić się na placu zabaw przy ul. Moniuszki.

 
 

W naszej sali na dobre zagościła już wiosna. Dzieci przyniosły wiosenne kwiaty, posiały warzywa. Teraz będziemy je podlewać i obserwować jak rosną.

 
 

14 marca do naszego przedszkola przyjechali aktorzy z teatru "TAK" z przedstawieniem o niezwykłych przygodach Koziołka Matołka. Koziołek ten za namową srok zdecydował się wyruszyć w podróż do Pacanowa. Nie spodziewał się jednak, że to jest tak hen daleko! Najpierw szedł przez las z piosenką na ustach. Jego śpiewanie obudziło Babę Jędzę, która rozzłoszczona rzuciła na niego czar. W jednej chwili trafił do Nowego Yorku, wprost w ramiona amerykańskiego Showmana. Ten ofiarował mu bilet lotniczy do Warszawy. Dzięki pomocy dzieci szczęśliwie wystartował, lecz zamiast w stolicy wylądował w Chinach. Tutaj poznał Panią Cesarz Tokimono, która nauczyła go angielskiego alfabetu. W podzięce otrzymał herbatkę Ritu-Titu, dzięki której wylądował w Polsce, gdzie poznał śliczną królewnę Zosię. Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało, było zabawne, wesołe i pouczające. Przedszkolaki nagrodziły aktorów brawami.

 

 

Dnia 1 marca przedszkolaki z grupy V uczestniczyły w wyciecze autokarowej do Teatru Lalka w Warszawie. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu „Krzesiwo” w wykonaniu profesjonalnych aktorów, rozbudzanie zainteresowań teatralnych  dzieci oraz uczenie  się  kultury  odbioru sztuki. Dzieci obejrzały uroczy, mądry, zabawny  i  wzruszający  spektakl  o pragnieniu  miłości, uznania, o  sile  marzeń oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Z zapartym tchem i wypiekami na twarzy śledziły  pełną  przygód  opowieść  o  dzielnym rycerzu, który dzięki posiadanej odwadze spełnia swoje marzenia. Na koniec przedszkolaki nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

 
 

       Przez cały tydzień Smerfy poznawały kosmos. Ten temat wzbudził duże zainteresowanie. Dzieci chętnie poznawały tę tajemniczą przestrzeń poprzez zabawy, oglądanie plakatów, albumów, słuchanie literatury czytanej również przez mamę Igora i Blanki. Uwieńczeniem była lekcja edukacyjna w Planetarium, które pojawiło się w naszym przedszkolu. Dużo wiedzy, wrażeń i nowych doświadczeń…..

 

 
Nasze Smerfy bardzo chciały urządzić Walentynki w grupie. Tego dnia dzieci miały na sobie  ubrania w kolorze czerwonym. Najpierw  wręczały sobie Walentynki, potem dostały od pań czerwone serduszkowce całuski. Wesoło bawiły się przy muzyce, śpiewały radosne piosenki. To była świetna okazja, aby porozmawiać o uczuciach i emocjach. Wszystkie Smerfy dostały słodkie lizaki z  motywem serca. Przez cały dzień robiły i wręczały Walentynki swoim kolegom i koleżankom w przedszkolu.
 
 

23 stycznia w naszym przedszkolu zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tego dnia Smerfy zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. A na koniec tego wyjątkowego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki.

 

 

Choć w kalendarzu ciągle jesień to pogoda iście zimowa! Dzieci z grupy Smerfy nie mogły spokojnie usiedzieć w sali. Ciepło się ubrały i wyszły na spacer . Pierwszy większy śnieg, wywołał  wiele radości. Dzieci  biegały, lepiły kulki ze śniegu, próbowaliśmy również ulepić bałwana i nawet nam się udało. Jeżeli tylko spadnie  go więcej, wówczas kolejne bałwany ozdobią nasz ogród przedszkolny. Po zabawie i harcach w miękkim puchu dzieci szybko wróciły do przedszkola na gorącą zupkę.

 
 

Na Święta Bożego Narodzenia dzieci czekają zawsze z niecierpliwością - to magiczny czas, który kojarzy im się z radością, spokojem i szczęściem. Aby poczuć tę magiczną atmosferę jeszcze przed Wigilią udaliśmy się całą naszą grupą do Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości przy ul. Orwida. Wzięliśmy udział w warsztatach, na których dowiedzieliśmy się o dawnych zwyczajach świątecznych, rozmawialiśmy na temat współczesnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, stworzyliśmy dekoracje choinkowe. Braliśmy udział w zabawie sensorycznej, podczas której rozpoznawaliśmy świąteczne zapachy. Na koniec mogliśmy się pobawić bardzo ciekawymi zabawkami.

 
 

Rodzice dzieci z naszej grupy przychodzą do przedszkola nie tylko, by przyprowadzić i odebrać swoje pociechy, ale także po to, aby poczytać im bajki. Są to chwilę bardzo przez dzieci wyczekiwane. I dla całej grupy, która chętnie i uważnie słucha nowych bajek i dla dziecka, którego rodzic nas odwiedza - bo to duma, przywilej, wyróżnienie. Ostatnio odwiedziły nas mamy: Jasia,  Michała oraz Grzesia. Bardzo Paniom dziękujemy  i zapraszamy kolejnych rodziców.

 
 

Jak zawsze uwielbiamy zabawy muzyczne. Tym razem tańczyliśmy do „ Deszczowej piosenki” i „ Walca kwiatów” – P. Czajkowskiego według metody aktywnego słuchania muzyki B. Strauss.

 

 

Smerfy bardzo lubią zabawy matematyczne. Ostatnio często uczymy się wykorzystując wiatrak matematyczny, który pobudza wyobraźnię, buduje pozytywne emocje, uczy umiejętności współpracy w grupie. Podczas wspólnej zabawy dzieci doskonalą orientację w przestrzeni, liczenie, rytmy oraz rozumowanie operacyjne.

 
 

Przez cały tydzień nasze Smerfy przygotowywały się do Święta Odzyskania Niepodległości. Poprzez różnorodne aktywności i zabawy utrwalały znajomość polskich symboli narodowych. W naszej sali stworzyliśmy kącik Małego Polaka, uczyliśmy się wierszy i piosenek patriotycznych, techniką origami wykonaliśmy Godło Polski. W piątek odbyła się uroczysta akademia a następnie przemaszerowaliśmy na Plac 3-go maja, gdzie wspólnie z innymi przedszkolakami odśpiewaliśmy hymn Polski. To był bardzo pracowity tydzień.

 
 

29 października mieliśmy przyjemność odwiedzić Bibliotekę Miejską im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie w celu wysłuchania książki pt. "Wiewiórki, które nie chciały się dzielić". Dwie wiewiórki o wymownych imionach Beztroski Cyryl i Skrzętny Błażej wpadają na trop ostatniej szyszki przed długą zimą. Dla Beztroskiego Cyryla, który zamiast zbierać zapasy przebalował całą jesień, była to ostatnia deska ratunku, żeby nie umrzeć z głodu. Z prostej historyjki wyciągnęliśmy wiele wniosków, że nie warto się kłócić, że warto się dzielić, że nie można być leniwym ani też zbyt zachłannym, bo takie zachowania nie prowadzą do niczego dobrego. 

 
 

Cała nasza grupa miała okazję wybrać się Miejskiego Domu Kultury na spektakl muzyczny pt. "Bladolandia" w wykonaniu aktorów z Teatru Huta.  "Bladolandia" to muzyczna opowieść nie tylko o walce dobra ze złem lecz także o tym, że tylko wspólne wysiłki przeciwko złu mogą naprawić świat. Fabuła odtwarzana przez trzynastu aktorów, muzyka oraz piękne, barwne stroje sprawiły, że mali odbiorcy z fascynacją przeniosły się do świata baśni.

 

 

19 października Seniorzy w Wołominie świętowali swój dzień. Z tej okazji udaliśmy się do Klubu Seniora przy ul. Legionów, by zaprezentować nasz program artystyczny pt. „Wędrówki Pyzy” jako reprezentanci całego Przedszkola. Nasze przedstawienie bardzo się wszystkim podobało. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone ogromnymi brawami i słodkim upominkiem. Spotkanie było znakomitą okazją do kształtowania u dzieci już od najmłodszych lat szacunku dla osób starszych.

 
 

18 października Smerfy miały możliwość, aby zaprezentować swoim rodzicom program artystycznym pt. "Wędrówki Pyzy" do którego bardzo starannie się przygotowywały. Po występach czyli pierwszej części naszego spotkania rozpoczęła się druga część, a mianowicie warsztaty plastyczne pt. "Ludowe wycinanki" i "Krepinowe kwiaty". Sala pękała w szwach, przyszło również starsze rodzeństwo, które też chętnie włączyło się do działania. Pozostało mnóstwo pięknych kwiatów oraz wycinanek. Wspólna praca szybko minęło, nikt się nie spieszył, a czas został mile spędzony.

 
 

Dużo się dzieje w naszej grupie. Pogodna jesień sprzyja odwiedzaniu ciekawych miejsc w naszym mieście. Wiele dowiedzieliśmy się na temat bezpieczeństwa podczas spotkania z funkcjonariuszką Policji, a nade wszystko stale śpiewaliśmy na ludową nutę. Swój program artystyczny zaprezentowaliśmy podczas Imienin Pyzy. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych  strojów dla swoich dzieci. Dziękujemy również tym wszystkim którzy przygotowali prace plastyczne o naszym mieście Wołominie.

 
 

W ramach akcji „ Cala Polska czyta dzieciom” nasza grupa wspólnie z rodzicami rozpoczęła właśnie serię spotkań. Pierwszą mamą, która zagościła do grupy Smerfów była mama Krzysia, która przeczytała dzieciom bajkę Zofii Staneckiej „ Basia i plac zabaw” oraz bajkę o dinozaurach. Przedszkolaki były zachwycone i bardzo wsłuchane w treść opowieści. Mamie Krzysia bardzo dziękujemy i zachęcamy pozostałych rodziców do odwiedzenia nas w naszym przedszkolu w celu głośnego czytania dzieciom ponieważ  wspólne czytanie z dzieckiem procentuje również w lepszym budowaniu jego więzi miedzy dorosłym a dzieckiem oraz kształtuje nawyk czytania przez całe życie.

 

 

Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy Smerf już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Były przygotowania: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy?

 
 

W dniu 27 września dzieci z grupy V odwiedziły Pałac króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki w Wilanowie. Jeśli któraś dziewczynka nie chciała być królewną a chłopiec królewiczem, to po wizycie w pałacu, każde tego zapragnęło. Przepiękne sale, wykładane fantazyjną mozaiką podłogi, ogromne obrazy, antyczne meble, to wszytsko wzbudziło zachwyt u naszych wycieczkowiczów. Wysłuchaliśmy legendy, według której król Jan III otrzymał niegdyś od gdańskiego artysty Andrzeja Schlütera koronę wykonaną w całości z bursztynu! Poznaliśmy niezwykłe losy samego rzeźbiarza, który dzięki ogromnemu talentowi trafił na dwór Jego Królewskiej Mości, a także dowiedzieliśmy się, czym właściwie jest bursztyn. W części warsztatowej zainspirowani koroną króla mogliśmy wykonać ze złotego kartonu własne korony i przyozdobić je drogocennymi kamieniami.

 
 

"Przedszkolaki święto mają, na sportowo czas spędzają” - tak było w czwartek u nas w przedszkolu. Nasza placówka włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Na placu zabaw czekały na dzieci sportowe wyzwania, z którymi świetnie sobie poradziły. Ten dzień dał możliwość miłej zabawy, a także był doskonałą okazją do integracji dzieci z wszystkich grup przedszkolnych biorących w nim udział.

 
 
 


Ostatnia aktualizacja: 2019-05-21