Przedszkole nr 2
Strona głowna  /  Grupa VI
Grupa VI
                              KRASNALE                               

 

Grupa VI - SZEŚCIOLATKI
 
Nauczycielki: Lucyna Dobek
                       Emilia Tymińska
                        
 
Woźna oddziałowa: Sylwia Przybysz
 
 

Wizyta w Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie pomogła dzieciom utrwalić wiadomości związane z historią miasta. Krasnale wzięły udział w lekcji edukacyjnej dotyczącej Wołomina, jego dziejów. Rozpoznawały na starych zdjęciach charakterystyczne budynki i budowle miasta, zapoznały się z „Domem nad Łąkami”. Zwiedziły również park przy muzeum oraz plac zabaw, gdzie mogły się wesoło pobawić i pozować do pamiątkowych zdjęć.  

 
 

Dzieci dbają o przyrodę. Krasnale mają swoją kolorową drewnianą skrzyneczkę znajdującą się  w kąciku wiosennym przy schodach wejściowych do przedszkola. Posadziły tam różowe pelargonie, o które będą dbać i podlewać. Dzieci wiedzą, jak należy pielęgnować rośliny oraz jak ważna w życiu roślin jest woda i odpowiednie nasłonecznienie. Piękne kwiaty cieszą oczy osób odwiedzających przedszkole.

 

 

Pod koniec kwietnia KRASNALE wybrały się do biblioteki miejskiej na kolejną lekcję edukacyjną. Tym razem spotkanie miało tytuł „Co kryje las?” – na podstawie książki A. Bestard. Wędrowaliśmy po królestwie drzew, dzieci mogły zaobserwować na filmie, jak pod wpływem pór roku zmienia się wygląd drzew oraz przypomniały sobie, jakie zwierzęta zamieszkują las. Następnie podzielone na grupy, układały puzzle przedstawiające leśny ekosystem. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną pt. „Drzewo” naklejając paski papieru oraz kulki z krepiny na kolorowe kartki.

 
 

5 kwietnia Krasnale pojechały do Teatru Capitol w Warszawie na przedstawienie pt. „Pinokio”. Teatralna adaptacja znanej na całym świecie bajki to piękna i wzruszająca opowieść o  drewnianym pajacyku, który staje się chłopcem. Dzieci podczas spektaklu mogły podziwiać spaniałą grę aktorską, barwne kostiumy oraz ciekawą scenografię. Po przerwie natomiast dowiedziały się na czym polega praca aktora teatralnego, jak aktor moduluje głos oraz ćwiczy dykcję. Jak ważna w pracy aktora jest właściwa postawa ciała oraz mimika i gesty. Poznały różnice między teatrem a kinem oraz różne rodzaje przedstawień teatralnych. Szczęśliwe, zadowolone i uśmiechnięte dzieci wróciły do przedszkola.                      

 
 

Na początku kwietnia Krasnale odwiedziły Galerię Przy Fabryczce, aby wziąć udział w warsztatach wielkanocnych. Przypomniały sobie zwyczaje związane z nadchodzącymi świętami, wiedzą, co wkłada się do wielkanocnego koszyczka oraz skąd wziął się zwyczaj polewania wodą w Lany Poniedziałek.  Dzieci wykonały kartki świąteczne oraz rozdmuchiwały słomkami różne kolory farb na papierowych jajkach.

 
 

Krasnale, w związku ze stuleciem nadania Wołominowi praw miejskich,  odwiedziły Urząd Miasta  oraz  gabinet Pani Burmistrz Elżbiety Radwan. Dzieci dowiedziały się, na czym polega jej praca, jakie pełni obowiązki i funkcje. Pani Burmistrz opowiedziała nam o dawnym Wołominie, o jego historii, o swoim dzieciństwie oraz o tym, kim chciała zostać, kiedy była mała. Dzieci zapytane o swoje marzenia, również podzieliły się nimi i mogły nawet usiąść w burmistrzowskim fotelu. Pani Burmistrz otrzymała od nas prezent, był to album ze zdjęciami „Wołomin na starej fotografii”, stworzony podczas spacerów po mieście  i odszukiwaniu budynków ze starych zdjęć. Dzieci były pod wrażeniem spotkania z tak ważną dla naszego miasta osobą.

 
 

Kolejna wycieczka „Śladami starej fotografii” to poszukiwania zabytkowych domów przy Placu 3 Maja oraz na ul. Kościelnej. Dzieci porównywały też obecny wygląd Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej ze starymi zdjęciami. Zobaczyły również Hutę Szkła i zapoznały się z jej historią.

 
 

W marcu grupa KRASNALE przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego „Wołomin – moje miasto” w ramach obchodów 100 lecia nadania Wołominowi praw miejskich. Dzieci wzięły udział w wycieczce „Śladami starej fotografii”, której celem było odszukanie zdjęć widocznych na zdjęciach sprzed lat. Dzieci odwiedziły również Ławeczkę H.K. Woyciechowskiego – założyciela miasta. Przypomniały sobie, gdzie znajdują się budynki Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, Urzędu Pocztowego, pomnika J. Piłsudskiego oraz Biblioteki Miejskiej.

 
 

W ramach doradztwa zawodowego oraz tygodnia poświęconego zawodom, Krasnale odwiedziły salon fryzjersko – kosmetyczny. Dzięki uprzejmości pracujących tam pań, dzieci mogły obejrzeć wnętrze salonu, posłuchać, na czym polega praca fryzjera i kosmetyczki oraz jakich narzędzi używa się w tej pracy.  Panie opowiedziały, co robią z włosami, jak pielęgnują paznokcie i skórę głowy ( sprawdzenie czystości skóry głowy ) oraz jak powstają peruki i do czego służą. W tygodniu tym rozmawialiśmy również o zawodach wykonywanych przez rodziców i zawodach związanych z ratowaniem zdrowia i życia.  Dzieci opowiadały też o swoich marzeniach, o tym, co będą robić, gdy będą dorośli.

 
 

Kolejna lekcja edukacyjna w bibliotece poświęcona była kotom. Dzieci oglądały na zdjęciach oraz filmie różne gatunki kotów ( tygrys, puma, lampart, gepard, kot domowy). Wypowiadały się na temat różnic oraz podobieństw w ich wyglądzie. Zamieniły się w „koty” podczas zabawy ruchowej, w której wykazały się duża zwinnością. Na zakończenie wykonały swojego „kotka” z papieru.

 
 

W lutym Krasnale  poszerzały i utrwalały swoją wiedzę o kosmosie. Rozmawialiśmy o Układzie Słonecznym, o podróżach w kosmos, o planetach i galaktykach. Dzieci przynosiły albumy, zdjęcia, książki, związane z tematem. Oglądaliśmy start promu kosmicznego oraz film opowiadający o planetach. Dzieci dowiedziały się, co to jest grawitacja i do czego potrzebny jest astronautom specjalnie skonstruowany skafander. Byliśmy też z wizytą w „Planetarium”, które odwiedziło nasze przedszkole. W specjalnym namiocie, podziwialiśmy fragmenty kosmosu i dowiedzieliśmy się  ciekawych informacji  związanych ze wszechświatem. Dzieci wykonały również  pracę plastyczną  pt. „Układ Słoneczny”, którą można oglądać w naszej szatni.

 
 

Luty zaskakuje nas zmienną pogodą. Uwielbiamy bawić się na śniegu, lepić kulki, zjeżdżać z górki, rzucać się śnieżkami. Ale pogoda płata nam figle, gdyż brak mrozu sprawia, iż kolejne dni są typowo wiosenne. Śniegu nie ma ale humory są, a to najważniejsze.

 
 
Krasnale uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu i śniegowe szaleństwa. Można się porzucać śnieżkami, ulepić bałwana i zjeżdżać z górki. Jest wtedy wesoło, śmiesznie i każdy ma buzię uśmiechniętą.
 
 

Bal karnawałowy udał się znakomicie. Tym razem niesamowita dekoracja zapraszała w podróż w kosmos i zwiedzanie planet Układu Słonecznego. Dzieci przybyły tego dnia do przedszkola przebrane  w barwne kostiumy. Były księżniczki, wróżki, czarownice; byli rycerze, piraci a nawet diabły. Tańcom i zabawom przy muzyce nie było końca, wszystkim dopisywały wyśmienite humory. Krasnale chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć i tańczyły w rytm znanych przebojów.

 
 

Pod koniec stycznia w gr. Krasnale odbył się uroczysty występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały swoje talenty wokalne oraz taneczne w pięknie udekorowanej sali. Goście, którzy bardzo licznie przybyli,  mogli podziwiać ludowe tańce oraz piosenki jak również wierszyki i układy choreograficzne, których dzieci uczyły się w ostatnim czasie. Imprezę zakończyła się głośnym odśpiewaniem „Sto lat” oraz wręczeniem upominków i słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim Babciom oraz Dziadkom za przybycie i miłe słowa związane z występem.

 
 

Na początku stycznia Krasnale odwiedziły bibliotekę, by wziąć udział w lekcji edukacyjnej na podstawie książki pt. „Jestem Kotem” G. Bernstein. Felek,  główny bohater, uważa, że jest kotem. Ale Lew, Gepard, Puma, Pantera i Tygrys mają inne zdanie na ten temat. Czy Felkowi uda się przekonać duże koty, że wszystkie są do siebie podobne bardziej, niż myślą? Razem z Felkiem, dzieci próbowały odpowiedzieć na to pytanie szukając odpowiednich argumentów. Książka ta pokazała dzieciom, że zawsze można znaleźć coś, co nas łączy, nawet jeśli na pierwszy rzut oka bardzo się różnimy. W kolejnej części lekcji dzieci uczyły się poprawnie nakrywać do stołu oraz wykonały zimową pracę plastyczną. W drodze powrotnej do przedszkola Krasnale pozowały do pamiątkowych zdjęć przy choince oraz w ciuchci na Placu 3 Maja.

 
 

Krasnale odwiedziły Powiatowe Centrum  Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie przy ul. Orwida 20 pod nazwą „Galeria Przy Fabryczce”. Uczestniczyły w lekcji edukacyjnej związanej z tematyką nadchodzących Świat Bożego Narodzenia. Odgadywały zagadki ukryte w kolorowych prezentach, rozpoznawały zapachy kojarzące się ze świętami, poznały znaczenie słowa „podłaźniczka” oraz dawne zwyczaje bożonarodzeniowe. Podczas pracy przy stolikach wykonywały ozdoby choinkowe z papieru i pociętych na małe części plastikowych słomek. Powstały w ten sposób barwne łańcuchy oraz kolorowe ptaszki. Było przy tym wiele radości, zaangażowania oraz dumy z efektów swojej pracy.

 
 

Mikołajki w naszej grupie były bardzo radosnym i pełnym emocji dniem. Ciocia Emilka odczytała list od Św. Mikołaja, a my rozwiązywaliśmy zagadki i wskazówki  pozostawione w sali przez elfy.  Poszukiwaliśmy ukrytego prezentu oraz  pozowaliśmy do pamiątkowego zdjęcia w czerwonych czapkach.

 
 

  9 listopada to w naszym przedszkolu dzień szczególny – odbył się wtedy uroczysty apel z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Naszym zadaniem była prezentacja pięknego tańca - poloneza. Po zakończeniu uroczystości wyszliśmy na Plac 3 Maja by wspólnie z przedstawicielami innych przedszkoli o godz. 11.11 uroczyście odśpiewać hymn. Po południu Klara, Janek i Tymon reprezentowali naszą grupę w quizie patriotycznym. 

 

 

W grupie Krasnali odbyły się warsztaty patriotyczne z udziałem rodziców pt. „Radosna Niepodległość”. Dzieci zaprezentowały przybyłym gościom krótki program artystyczny podczas którego zatańczyły tańce ludowe, zaśpiewały piosenki związane z naszą Ojczyzną oraz mówiły patriotyczne wiersze. Występ odbył się w na tle pięknej dekoracji a dzieci przebrane były w stroje ludowe i biało-czerwone. Następnie Krasnale razem z rodzicami wykonały kotyliony z papieru. Było wycinanie, odrysowywanie, klejenie i sympatyczna atmosfera. Pomysłowość rodziców oraz dokładność i dbanie o szczegóły sprawiły że kotyliony wyglądają naprawdę imponująco.

 
 

Krasnale odwiedziły ostatnio Miejską Bibliotekę Publiczną. Uczestniczyły w zajęciach pt. „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić” – zabawna historia o tym, że prawdziwe szczęście można odnaleźć, tylko dzieląc je z innymi – na podst. książki J. Field, R. Bright. Słuchały opowiadania, oglądały zdjęcia, bawiły się w zabawy ruchowe oraz kolorowały sylwety wiewiórek. Dzieci pamiętają o bezpiecznym poruszaniu się po mieście, chodząc w parach oraz nosząc kamizelki odblaskowe.

 
 

16.10.2018 roku z okazji Dnia Papieskiego na Placu 3 Maja w Wołominie odbyła się uroczystość „Radosna Niepodległość” z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w której wzięły udział wołomińskie przedszkolaki, uczniowie szkół oraz lokalne władze. Dzieci z przedszkoli wołomińskich wykonały układ choreograficzny do piosenki pt. „Jestem Polką i Polakiem”, natomiast Krasnale, w przepięknych,  kolorowych strojach ludowych zaprezentowały taniec "Polonez". Przybyli goście, rodzice oraz dzieci wspólnie zaśpiewali „Pierwszą Brygadę, „Barkę”, wysłuchali krótkich przemówień. Na zakończenie uroczystości Krasnale zlożyły wiązankę  pod pomnikiem papieża.

 

 

Imieniny Pyzy Wędrowniczki, patronki naszego przedszkola, to zawsze święto hucznie obchodzone. Dzieci tego dnia przyszły przebrane ludowo i patriotycznie. Śpiewaliśmy piosenki ludowe, tańczyliśmy, bawiliśmy się w rytm muzyki. Odbył się kolorowy pokaz mody, „Pyza” otrzymała prezenty od dzieci – kolorowe kwiaty z krepiny. Dzieci pozowały do pamiątkowych zdjęć na tle specjalnie przygotowanej na to święto dekoracji. Krasnale zaśpiewały Pyzie piosenkę „W zielonym gaiku…”, później wspólnie z dziećmi z innych grup bawiliśmy się wesoło w towarzystwie Pyzy.

 
 

Podczas tygodnia owocowego Krasnale wykonały pracę plastyczną „Wesołe owoce pełne witamin”. Była to wydzieranka z kolorowego papieru. Brały również udział w zajęciach kulinarnych przygotowując z owoców pyszną sałatkę. Zachowując podstawowe zasady higieny oraz bezpieczeństwa, dzieci kroiły owoce na drewnianych deseczkach na małe kawałeczki, wykazały się przy tym zadaniu precyzją oraz umiejętnością właściwego posługiwania się nożem. Na zakończenie pomogły posprzątać salę oraz  zjadły sałatkę ze smakiem, częstując również kolegów i koleżanki z sąsiedniej grupy.

 

 

Ostatni tydzień września to w grupie KRASNALE tydzień patriotyczny. Dzieci poznały historię Wołomina. Odwiedziły najważniejsze miejsca wołomińskie: Urząd Miasta, Sąd Rejonowy, Pocztę Polską, Plac 3 Maja z pomnikiem papieża Jana Pawła II oraz ławeczkę założyciela Wołomina Henryka Woyciechowskiego. W piątek 28 września udaliśmy  się pod Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie czekały na nas już dzieci z innych przedszkoli. Złożyliśmy wieniec pod pomnikiem oraz zaśpiewaliśmy pieśń patriotyczną „My Pierwsza Brygada”. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Burmistrz oraz „żywy Piłsudki”, który przemówił do dzieci. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem niespodziewanego gościa czego dowodem są pamiątkowe zdjęcia.

 

 

Krasnale pojechały na wycieczkę autokarową do Wilanowa. Razem z panią przewodnik zwiedzaliśmy wybrane komnaty pałacu, m.in. sypialnie króla i królowej. Oglądaliśmy portrety rodziny królewskiej. Na malowidłach znajdujących się na sufitach odszukiwaliśmy ukrytych znaków zodiaku, co było związane z warsztatami, które odbyły się po zwiedzaniu.   W specjalnie przygotowanej sali dzieci malowały farbami wybrany znak zodiaku oraz uzupełniały zadania w pamiątkowych książeczkach, które zabrały ze sobą do domu. Spacerowaliśmy po ogrodach pałacowych i pozowaliśmy do pamiątkowych zdjęć.

 

 

Pod koniec września świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka. Odbył się tego dnia Turniej Sportowy „Biało-Czerwoni”. Dzieci ze wszystkich grup brały udział w różnego rodzaju konkurencjach. Krasnale  skakały w dal oraz przeciągały linę. Było wesoło, głośno i towarzyszył nam duch sportowej i zgodnej rywalizacji.

 
 


Ostatnia aktualizacja: 2019-05-15