Przedszkole nr 2
Strona głowna  /  Grupa II
Grupa II
 
MOTYLKI
 
 
Grupa II - TRZY, CZTEROLATKI  
 
Nauczycielki: Aniela Sycik
                             Mariola Zakrzewska
                        
Pomoc nauczyciela: Grażyna Ziółkowska
Woźna oddziałowa: Bożena Krajewska
 
 

W ramach tygodniowych zajęć „Bezpieczna droga do przedszkola”, Motylki poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy. Bawiliśmy się mini miasteczkiem ruchu drogowego w sali przedszkolnej, a także wykonaliśmy pracę plastyczną. Zdobytą wiedzę o ruchu drogowym postanowiliśmy sprawdzić  w praktyce. W tym celu wyruszyliśmy na skrzyżowanie w pobliżu naszego przedszkola - dla bezpieczeństwa założyliśmy kamizelki odblaskowe. Oglądaliśmy znaki drogowe, obserwowaliśmy ruch uliczny i przeszliśmy przez „zebrę” czyli przejście dla pieszych, przestrzegając zasad ruchu drogowego. Teraz  już będziemy pamiętać, jak należy zachowywać się na ulicy.

 
 

Motylki podjęły się bardzo odpowiedzialnego zadania. Aby nasz ogród przedszkolny wyglądał pięknie, tuż przy wejściu do przedszkola posadziliśmy pelargonie. Wszyscy chętnie zabrali się do pracy, bo przez działanie najlepiej się uczymy: dowiedzieliśmy się jak zbudowane są rośliny, jak je sadzić, co potrzebują do życia. Będziemy o nie dbać, żeby  plac przed przedszkolem był jak najdłużej wesoły i kolorowy.

 
 

Motylki, w związku ze stuleciem nadania Wołominowi praw miejskich wybrały się na spacer po ulicach Wołomina, w celu bliższego poznania naszego miasta. Podczas wycieczki, odwiedziły Plac 3- go Maja i Park im. B. Wodiczki, gdzie korzystając z pięknej pogody bawiły się na świeżym powietrzu.

 
 

W minionym tygodniu odwiedziliśmy przedszkolną kuchnię - zapoznaliśmy się z pracą kucharki. Dowiedzieliśmy się jakie przedmioty i narzędzia są potrzebne do przygotowania dla dzieci posiłków, z zaciekawieniem oglądaliśmy sprzęt kuchenny, ogromne garnki, patelnie, różnego rodzaju łyżki i mieszadełka oraz noże. Panie kucharki przypomniały zasady bezpieczeństwa podczas pracy w kuchni. Zwróciły uwagę na niebezpieczeństwa jakie niosą ze sobą urządzenia elektryczne, ostre noże czy gorące przedmioty jak czajnik i garnek. Na koniec spotkania podziękowaliśmy paniom kucharkom za ich pracę i trud, za smaczne i zdrowe posiłki, które zjadamy z talerzyka.

 
 

"Cała Polska Czyta Dzieciom" - jest to ogólnopolska akcja, która ma na celu zwiększenie zainteresowania czytelnictwem. Cykliczne czytanie rozwija wyobraźnię dzieci, wzbogaca słownictwo i pomaga w lepszym wnioskowaniu. Rozbudza zainteresowanie książką jako źródłem wiedzy. W tym tygodniu zagościli do naszej grupy: mama Kornelii, tata Kasi i tata Basi G., którzy przeczytali  ulubione utwory wybrane przez ich dziecko, przyniesione z domu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem słuchały, a panująca atmosfera, skupienie i cisza oznaczała, że wybór książek był trafny. Dziękujemy i czekamy na kolejnych rodziców lub członków rodzin do czytania bajek, wierszy dla dzieci.

 
 

Gdy za oknem chłodno i mokro zabawy i ćwiczenia prowadzone w sali gimnastycznej są wielką atrakcją dla Motylków. Wprowadzają radosny nastrój i dobre samopoczucie oraz dają dzieciom możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu.

 
 

Przedwiośnie to doskonały czas aby pomyśleć o założeniu zielonego ogródka na parapecie. Motylki wraz ze swoimi ciociami posadziły w swoim „ogródku” cebulę, z której wyrośnie szczypiorek, pietruszkę, by mieć natkę pietruszki; posiały marchewkę, rzeżuchę, rzodkiewkę a dla ozdoby wysiały nasiona kolorowych kwiatów. Każdy miał możliwość posadzenia lub posiania jakiejś roślinki. Już nie możemy się doczekać efektów naszych ogrodniczych działań. Ogródek stoi na parapecie i każdego dnia oglądamy zmiany zachodzące w naszym ogródeczku, oczywiście nie zapominamy o podlewaniu.

 
 

W środę Motylki spotkały się z intendentką  - panią Marysią. Celem spotkania było poszerzanie wiadomości dzieci na temat zdrowego stylu  życia oraz co sprzyja, a co zagraża zdrowiu. Pani Marysia omówiła i zaprezentowała nam produkty, które wykorzystujemy w codziennych posiłkach w domu i przedszkolu. Podkreśliła, że posiłki w przedszkolu są urozmaicone, bogate w warzywa, owoce, produkty mleczne i witaminy, które mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci. Na koniec spotkania podziękowaliśmy za spotkanie i obiecaliśmy, że będziemy próbować wszystkiego co znajdzie się na naszym talerzu lub kanapce.

 
 

We wtorek obejrzeliśmy interaktywny teatrzyk "Bajka do zjedzenia". Aktorzy w atrakcyjny sposób zachęcali dzieci do zdrowego odżywiania się. Dominik i Nina reprezentanci naszej grupy, aktywnie uczestniczyli w spektaklu dowiadując się co warto jeść, a czego się wystrzegać.

 
 

W naszym przedszkolu w poniedziałek 14 stycznia zrobiło się tłumnie i radośnie, ponieważ przybyli do nas  goście – Babcie i Dziadkowie. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, śpiewały piosenki i tańczyły. Nie zabrakło życzeń i gromkiego "sto lat" oraz upominków dla ukochanych gości. Były też tańce z babcią i dziadkiem. A później słodki poczęstunek i miłe pogawędki. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu. Dziękujemy rodzicom, za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

 
 

Hu! Hu! Ha!   Hu! Hu! Ha!   Nasza zima zła! My, Motylki się zimy nie boimy,  ze Słoneczkami na śniegu super się bawimy!

 
 

Na dzisiejszym zajęciu Motylki bawiły się kolorami na różne sposoby. Jednym z nich była zabawa „Na tropie pór roku”- z  wykorzystaniem „Wiatraka matematycznego”. Poprzez zabawę dzieci poznały następstwa  pór roku i utrwalały ich nazwy, kojarząc je z odpowiednim kolorem szarfy na „wiatraku”.

 
 

W grudniu  2018 r gościliśmy w naszej grupie fotografa, panią Elę z Zakładu Fotograficznego "Foto Elka", która opowiedziała nam o swojej pracy. Spotkanie było okazją do obejrzenia kolekcji starych aparatów fotograficznych, jakich się dawniej używało. Bardzo dziękujemy pani Eli za mile spędzony czas. 

 
 

W dzień imienin Mikołaja okazało się, że Motylki są wspaniałymi tropicielami. Najpierw znalazły list od Mikołaja, a następnie niespodziankę, którą ukrył „gdzieś” w przedszkolu. Był to niezwykle radosny i pełen wrażeń dzień.

 
 

W środę w naszej grupie odbyły się świąteczne warsztaty plastyczne pt. "Kartka świąteczna" z udziałem rodziców. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny, a następnie wspólnie z rodzicami wykonały przepiękne kartki świąteczne. Dziękujemy za miło spędzony czas.

 
 

W czwartek, Motylki samodzielnie przygotowały sobie kanapki  - układały na kromkach pieczywa wybrane przez siebie produkty. Okazało się, że kanapki zrobione własnoręcznie smakują wybornie a warzywa nie są takie złe. Nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Już nie możemy się doczekać kolejnego takiego dnia.

 
 

Święto Pluszowego Misia to bardzo miły i wesoły dzień w naszej grupie. Każde dziecko przyniosło swojego pluszowego przyjaciela, by razem z nim świetnie się bawić. Było mnóstwo uśmiechów.

 
 

Znamy się już jakiś czas ...  jesteśmy prawdziwymi przedszkolakami, znamy  zasady dobrego wychowania. Nadszedł więc czas stworzenia obrazkowego Kodeksu Przedszkolaka, który w tym tygodniu został przez nas wykonany i umieszczony w widocznym miejscu naszej sali.

 
 

W naszym przedszkolu 9 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto - 100 lecie Odzyskania Niepodległości. Tego dnia, dzieci przyszły do przedszkola ubrane na galowo z przypiętymi kotylionami w barwach ojczystych. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy  dzień – wspólnie  odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, a później obejrzeliśmy montaż słowno – muzyczny w wykonaniu dzieci z grupy „Żabki”. Następnie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Moja mała ojczyzna", w którym dwoje dzieci z naszej grupy brało udział – Hania S. zajęła drugie miejsce, a Szymon Ch. otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy!

 
 

"Jesienny psotny wiatr z drzew wszystkie liście skradł..." Przedszkolaki więc ruszyły na plac przedszkolny, by stawić czoło jesiennym liściom, bo Jesień w ogrodzie to czas porządkowania. W tym roku Pani Jesień sprezentowała wspaniałą, słoneczną pogodę,  która sprzyja jesiennym pracom porządkowym. Pobyt dzieci na świeżym powietrzu, okazał się nie tylko zadaniem wychowawczym, ale także niewątpliwą przyjemnością.

 
 

Motyki, w tym tygodniu poznawały warzywa. Podczas zabaw z warzywami segregowały je ze względu na wybraną cechę - poznając ich wygląd, budowę oraz smak. Układały też kompozycję z pokrojonych warzyw- próbowały opisać to, co ułożyły a na koniec z apetytem zjadły swoje dzieła.

 
 

Dnia 23 października w grupie II odbyła się uroczystość nadania imienia grupie MOTYLKI oraz Pasowania dzieci na Przedszkolaków. Uroczystość podzieliliśmy na dwie części: artystyczną i oficjalną. W części artystycznej dzieci śpiewały piosenki, tańczyły, recytowały wiersze oraz przedstawiały krótkie inscenizacje a następnie złożyły ślubowanie. W części oficjalnej pani Dyrektor przy pomocy dużego ołówka pasowała dzieci na przedszkolaków, wręczyła akt nadania imienia, który został umieszczony w sali na honorowym miejscu oraz udekorowała dzieci pamiątkowymi plakietkami. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy. Na zakończenie naszej uroczystości miłym akcentem był tort w kształcie motyla oraz słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice dla swoich pociech i wszystkich gości. Uroczystość ta dała nam wszystkim dużo radości, serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za obecność i ogromne zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

 
 

Dnia 12 października wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się do kina „Helios” w Wołominie. Dla większości najmłodszych przedszkolaków była to pierwsza wizyta w kinie i podróż autokarem. Oglądaliśmy serię filmów animowanych „Przedszkolak przyjacielem, moc przyjaźni”. Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje. Dzieci były zachwycone.

 
 

W środę 10 października obchodziliśmy imieniny Pyzy Wędrowniczki - patronki naszego przedszkola. Specjalnie dla niej, tego dnia przyszliśmy w pięknych, kolorowych strojach ubrani na ludowo i patriotycznie. Dzieci z naszej grupy zaśpiewały dla Pyzy piosenkę „Czerwone jagody”,  wręczyły bukiet krepinowych kwiatów oraz uczestniczyły w pokazie mody. Następnie wspólnie z dziećmi z innych grup wesoło się bawiliśmy, tańcząc w rytm ludowych piosenek. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z Pyzą.

 
 

Przygotowując się do imienin Pyzy staraliśmy się trochę bliżej ją poznać. Słuchaliśmy fragmenty książki H. Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”, poznając historię powstania mazowieckiej Pyzy oraz wygląd jej stroju. Później samodzielnie namalowaliśmy jej piękny, kolorowy strój.

 
 

Jesień to znakomita pora na kasztanowe zabawy. My podczas dzisiejszych zajęć przekonaliśmy się, że kasztany nie muszą nieruchomo leżeć w koszyku, ale można je wykorzystać podczas różnorodnych zabaw. Najpierw przeliczaliśmy kasztany, układaliśmy z nich różne wzory według własnych pomysłów, a na koniec po nich chodziliśmy.

 
 

Malowanie sprawia nam ogromną przyjemność. Tym razem pracą plastyczną witamy Panią Jesień.

 
 

Korzystając z pięknej wrześniowej pogody nasze przedszkolaki codziennie przebywają na świeżym powietrzu. Po udanej, wesołej zabawie postanowiliśmy wypić soki w ogrodzie. Jak widać smakowały wybornie.

 
 

20 września w naszym przedszkolu odbyła się ważna uroczystość – obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Na placu zabaw odbyły się zawody sportowe pod hasłem „Biało – czerwoni”. Tego dnia najważniejsza była wspólna, wesoła zabawa oraz aktywne spędzanie czasu.

 
 
 

 

 

 
 
 
 
 

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-09