Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Przedszkole nr 2
Strona głowna  /  COVID - 19
COVID - 19

Szanowni Państwo, poniżej przedstawiamy oświadczenie Elżbiety Radwan Burmistrz Wołomina w sprawie terminu ponownego otwarcia gminnych przedszkoli i przeprowadzenia testów w kierunku koronawirusa wśród pracowników gminnych przedszkoli.

 

Chcemy otworzyć gminne przedszkola. Jesteśmy na to przygotowani. Wszystkie gminne placówki wypracowały procedury bezpieczeństwa i uzyskały pozytywną opinię sanepidu na temat wdrożonych rozwiązań. Niepokoi nas jednak wciąż bardzo duża liczba nowych zachorowań w Polsce. Tylko wczoraj odnotowano 471 zachorowań (w tym 42 w woj. mazowieckim). W całej Polsce liczba zdiagnozowanych chorych wynosi już prawie 20 tysięcy.

 

Bardzo zaniepokoiły mnie również informacje przekazane przez Prezydent Łodzi, Hannę Zdanowską, na temat wyników badań przesiewowych przeprowadzonych wśród pracowników przedszkoli i żłobków. Aż u 15% przebadanych osób stwierdzono obecność przeciwciał na koronawirusa. Oznacza to, że w minionych tygodniach osoby te przeszły chorobę bezobjawowo lub właśnie teraz chorują (również bezobjawowo).

 

Biorąc pod uwagę aktualną liczbę zachorowań oraz niepokojące sygnały dobiegające z innych samorządów postanowiłam, że badaniu na obecność koronawirusa zostaną poddani wszyscy pracownicy gminnych przedszkoli. Testy molekularne metodą RT-PCR zostaną przeprowadzone przez akredytowane laboratorium Wojskowego Instytutu Medycznego (szpital na ul. Szaserów w Warszawie).

 

Dziś badaniu zostanie poddana pierwsza grupa pracowników, jutro kolejna. Wyniki będą znane w poniedziałek. Informuję, że do poniedziałku – czyli do czasu, aż uzyskamy pewność, że nie narażamy najmłodszych dzieci na zakażenie koronawirusem gminne przedszkola pozostaną zamknięte.

 

O tym, czy i które przedszkola zostaną otwarte poinformujemy w poniedziałek – zaraz po otrzymaniu wyników.

Przedszkola, z których choćby jedna osoba uzyskała podejrzany wynik, pozostaną zamknięte. To kwestia zdrowia i życia naszych dzieci, ich rodzin oraz pracowników przedszkoli.

 

W sprawach bezpieczeństwa nie możemy sobie pozwolić na żadne kompromisy.

 

 

UWAGA  RODZICE

 

Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r.,

informujemy o możliwości zapewnienia opieki przedszkolnej.

 

W pierwszej kolejności dzieciom pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych,

realizujących zadania powiązane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z ponowną prośbą o przekazanie informacji

 

do 18 maja 2020 r. (poniedziałek) do godziny 10.00,

 

czy Państwa dziecko będzie uczęszczało do przedszkola po 24 maja 2020 r.

 

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW - WAŻNE PROCEDURY

http://informacja-dla-rodzicow.docx

 

RODZICU! - WAŻNE

http://rodzicu.doc

 

FORMULARZ WSTĘPNEJ KWALIFIKACJI (załącznik nr 1)

http://wstepna-kwalifikacja.docx

 

OŚWIADCZENIE RODZICÓW (załącznk nr 2)

http://oswiadczenie-rodzicow.docx

 

Zgłoszenie dziecka (załącznik 1 i 2) należy przesłać drogą mailową na adres:

 

przedszkole2wolomin@wp.pl

 

 

Gminne przedszkola pozostaną zamknięte do 24 maja.

 

Po szczegółowej analizie sytuacji epidemiologicznej w Polsce, biorąc pod uwagę wytyczne MEN, GIS, MZ, a przede wszystkim specyfikę pracy z małymi dziećmi, wspólnie z dyrektorami przedszkoli podjęto decyzję o kontynuowaniu zamknięcia przedszkoli publicznych prowadzonych przez gminę Wołomin do dnia 24 maja 2020.

 

W środę 29 kwietnia rząd poinformował o możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli. Informacja ta zaniepokoiła wielu mieszkańców. Szkoły pozostają zamknięte do 24 maja, liczba zakażonych koronawirusem wciąż rośnie, a obostrzenia sanitarne w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym są trudne do zastosowania.

 

Niepokój wzrósł po opublikowaniu wytycznych GIS dla przedszkoli. Na rzetelne wprowadzenie wszystkich zaleceń, przygotowanie procedur i zapewnienie wystarczających zasobów środków higienicznych dyrektorzy przedszkoli potrzebują czasu. Potrzeba też czasu, aby odnieść decyzję o otwarciu przedszkoli do sytuacji epidemiologicznej w woj. mazowieckim – drugim pod względem liczby zachorowań województwie w Polsce.

 

Wielu rodziców pracuje przecież w gęsto zaludnionej Warszawie lub na terenie powiatu wołomińskiego, gdzie wciąż diagnozowane są nowe zachorowania. Ich powrót do pracy zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa a zaangażowanie dziadków do odprowadzania/odbioru dzieci do/z przedszkola dodatkowo naraża najbardziej zagrożoną zakażeniem grupę społeczną. Tylko w czasie weekendu majowego potwierdzono testami 816 nowych zachorowań w tym 56 w woj. mazowieckim. W samym powiecie wołomińskim potwierdzono do dziś 74 zachorowania, a aż 326 osoby objęte są kwarantanną domową lub izolacją. W najbliższych dniach dowiemy się też czy weekend majowy i otwarcie galerii handlowych będą skutkowały wzrostem zachorowań.

 

Czy 6 maja to zatem bezpieczny czas na otwarcie przedszkoli? Naszym zdaniem – nie. Nie można zaryzykować zdrowia najmłodszych mieszkańców gminy w oczekiwaniu na korzystniejsze statystyki. Ich odporność nie jest jeszcze w pełni wykształcona a możliwości przestrzegania restrykcyjnych wytycznych sanitarnych praktycznie niemożliwe.

12 marca zamknęliśmy przedszkola przy 51 potwierdzonych przypadkach zachorowań, dziś potwierdzono ich ponad 14 000.

 

W najbliższych dniach dyrektorzy gminnych przedszkoli opracują procedury bezpieczeństwa. Przedstawią też liczbę dzieci, których rodzice zadeklarowali chęć skorzystania z opieki przedszkola w czasie epidemii. Dostosujemy ilość grup do liczby dzieci potrzebujących opieki, a także do możliwości powierzchniowych przedszkoli zgodnie z wytycznymi GIS, MEN i MZ. Zaopatrzymy placówki w niezbędne środki higieniczne i bezpieczeństwa (rękawiczki, maseczki, fartuchy, płyny dezynfekujące). Przeszkolimy personel w zakresie działania w zmienionym reżimie sanitarnym. Skontaktujemy się rodzicami aby przedstawić im nowe procedury obowiązujące w przedszkolach. 25 maja otworzymy w pełni przygotowane i bezpieczne placówki. Zdrowie naszych dzieci, ich rodzin i pracowników musi być absolutnym priorytetem w tej niecodziennej sytuacji.

 

Komunikat w sprawie otwarcia przedszkoli podczas epidemii

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=ijPDLRlum8U&feature=emb_logo

 

 

Z niepokojem obserwujemy sytuację związaną z ponownym otwarciem przedszkoli od 6 maja 2020 r. Analizujemy ją pod kątem kolejnych wytycznych o których powiedział dziś, podczas konferencji prasowej, Minister Szumowski.

 

Po dzisiejszym spotkaniu z dyrektorami przedszkoli poleciłam, aby wychowawcy sprawdzili czy rodzice są zainteresowani oddaniem swoich dzieci pod opiekę przedszkola w czasie epidemii.

 

Jednocześnie dyrektorzy przygotowują się do uruchomienia placówek w reżimie sanitarnym, co wymaga zabezpieczenia odpowiedniej ilości środków ochronnych oraz wdrożenia procedur bezpieczeństwa aby stworzyć jak najlepsze warunki przebywania dzieci w placówce.

 

Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Musimy zapewnić im najwyższy poziom zabezpieczeń sanitarnych, a to wymaga czasu.

O wyborze optymalnego rozwiązania poinformujemy najszybciej jak możliwe.

 

Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina

30 kwietnia 2020 r.

   

 

Opłaty za przedszkole

 

W miesiącu kwietniu opłacacie Państwo tylko marcowe godziny

pobytu dziecka w przedszkolu.

Informację o wysokości opłaty można uzyskać telefonicznie w godz. 10.00-12.00
lub za pomocą poczty elektronicznej.

 

 

ZDALNE NAUCZANIE

         

Informujemy, że od dnia 25.03.2020r. na podstronach poszczególnych grup wychowawcy

zamieszczają tygodniową tematykę oraz materiały do nauki i zabawy.   

     

 

REKRUTACJA DO PUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI PROWADZONYCH PRZEZ GMINĘ WOŁOMIN

ODBYWA SIĘ ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM                         

 

 

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z materiałów edukacyjnych dla dzieci,

które znajdą Państwo w zakładce DZIECKO W DOMU.

 

Prewencyjne zamknięcie szkół i przedszkoli.

 

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego począwszy od poniedziałku 16 marca 2020 roku zajęcia

w przedszkolu będą zawieszone na 2 tygodnie.

W czwartek i piątek 12 i 13 marca br. w przedszkolu nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne, a jedynie zapewniona będzie opieka dla dzieci,

których rodzice nie będą w stanie tej opieki zapewnić.

Rodzicom, którzy maja dziecko do lat 8 przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Szczegółowe informacje na stronie ZUS.

Drodzy Rodzice, to nie są wakacje ani ferie. Placówki oświatowe zamknięto po to, aby dzieci przebywały w domu i nie roznosiły wirusa. Młodzi są dużym zagrożeniem przy zakażaniu innych.
Rodzice, dbajcie o swoich seniorów i starajcie się nie zostawiać dzieci pod opieką dziadków.


Prosimy o śledzenie komunikatów, Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji.

 

Komunikat MEN

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-08-05