Przedszkole nr 2

Grupa IV

 
 
  
 
 
 
Grupa IV - PIĘCIOLATKI  
 
Nauczycielki: Emilia Tymińska
                              Mariola Zakrzewska
                        
 
Woźna oddziałowa: Iwona Perzanowska
 
 
         
 
 
adres e-mail naszej grupy: grupa4sloneczka@interia.pl

 

KONSULTACJE Z RODZICAMI (INDYWIDUALNE LUB TELEFONICZNE):

ŚRODA - 11.00 - 13.00

 

 

 

W piątek mama Szymona zabrała Słoneczka do krainy baśni i bajek, świata Królowej Śniegu i Boba Budowniczego. Dziękujemy bardzo za miło wspólnie spędzony czas i zapraszamy ponownie.

W ramach doradztwa zawodowego odwiedziła nas Mama Zosi. Pani Iza - projektantka wnętrz, opowiedziała nam, na czym polega jej praca, czym się zajmuje, jak ciekawie i funkcjonalnie można umeblować pokój, wnętrze domu. Oglądaliśmy zdjęcia zaprojektowanych pomieszczeń, sami projektowaliśmy pokój dziecięcy – kolorując jego wystrój wg własnego pomysłu. Dziękujemy bardzo za miłe odwiedziny. Pozdrawiamy.

Pierwszy Dzień Wiosny obfitował w różne atrakcje. Odbył się teatrzyk kukiełkowy, żegnaliśmy Zimę śpiewając wiosenne piosenki. Świętowaliśmy Dzień Kolorowej Skarpety. Wykonaliśmy kolorowe papierowe tulipany. Maksym odebrał nagrodę w konkursie plastycznym pt.: „Kiedy patrzę w stronę gwiazd”. Gratulujemy !

W tym tygodniu Słoneczka "udały się w podróż" do Wielkiej Brytanii. Poznały główne symbole, zwyczaje, atrakcje oraz zabytki Zjednoczonego Królestwa. Dzieci samodzielnie przygotowały sobie angielskie śniadanie (tosty z sokiem) a z klocków budowały zamki i mosty.

We wtorek 14 marca Słoneczka świętowały 6 urodziny Maksyma. Były życzenia i głośne "Sto lat" oraz słodki poczęstunek od solenizanta. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

W poniedziałek 13 marca odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną w Wołominie na lekcji bibliotecznej pt."Franciszek z kompostu". Podczas spotkania dzieci zapoznały się z bajką o sympatycznej dżdżownicy, która zastanawiała się kim zostanie kiedy dorośnie oraz poznały z czego i jak powstaje kompost.

Marzec zaczął się miłymi niespodziankami.  Poszliśmy do Kina Kultura na film: „Kot w butach. Ostatnie życzenie”. Świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Kobiet oraz Dzień Mężczyzn. Były słodkie upominki, prezenty – kolorowe latawce oraz dużo uśmiechów, życzeń i przytulasków.

W czasie trwania radosnego tygodnia związanego z oczekiwaniem na bal, udało się nam skorzystać z pięknej zimowej pogody, zabawy na śniegu były bardzo wesołe. Oprócz tego wykonaliśmy kolorowe maski karnawałowe.

Ach,cóż to był za bal! W piątek 10 lutego wszystkie dzieci "wyruszyły" w Karnawałową Podróż po Europie. Po balu na wszystkie dzieci w salach czekały pyszne desery.

9 lutego w naszym przedszkolu był obchodzony Międzynarodowy Dzień Pizzy. Tego dnia na zajęciach kulinarnych dzieci miały okazję dowiedzieć się jakie składniki są potrzebne do przygotowania pizzy, zobaczyć jak "rosną" drożdże oraz samodzielnie przygotować dla siebie pizze, która na podwieczorek smakowała wyśmienicie.

Dokładnie 104 lata temu, 4 lutego 1919 roku Wołomin otrzymał prawa miejskie. Z tej okazji odwiedziliśmy charakterystyczne dla Wołomina budynki i pomniki.  Byliśmy pod Sądem Rejonowym, Urzędem Pocztowym, Urzędem Miasta. Podziwialiśmy Ławeczkę Henryka Woyciechowskiego, Ławeczkę Zofii Nałkowskiej, Pomnik Miśka oraz Dzwon „Henryk-Konstanty”. Dzięki takiemu spacerowi dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji związanych z historią naszego miasta.

Słoneczka bardzo dziękują Gościom za tak liczne przybycie na uroczysty występ z okazji Dnia Babci i Dziadka. Były piosenki, wierszyki i wesołe tańce przy muzyce oraz pamiątkowe zdjęcia. Oczywiście nie mogło zabraknąć głośnego „Sto lat”, braw i kolorowych laurek dla naszych kochanych Babć i Dziadków. Pozdrawiamy serdecznie.  Było nam niezmiernie miło dla Was występować.

Dbamy o nasze zdrowie, bo to ważna sprawa. Lubimy zabawy na świeżym powietrzu, zabawy ruchowe, wiemy co należy jeść, aby być zdrowym i silnym. Poprzez program profilaktyczny „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” (pod patronatem Sanepidu w Wołominie) dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy związanych z rolnictwem ekologicznym   i zdrową żywnością. Wiemy, gdzie można kupić produkty ekologiczne oraz jak je rozpoznać w sklepie. Rodziców zaciekawionych tematem odsyłamy do filmu na YouTube pod tym samym tytułem. Podczas zabaw również się uczymy. Tym razem utrwalaliśmy znajomość figur geometrycznych, było wesoło i kreatywnie.

Kolejna wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie już za nami. W trakcie spotkania Słoneczka wspólnie z tytułowym bohaterem książki Katarzyny Kozłowskiej Felusiem i jego przyjacielem misiem Guciem utrwaliły znajomość poszczególnych miesięcy i znanych świąt ludowych, państwowych i przedszkolnych w ciągu dwunastu miesięcy. Dużą atrakcją dla dzieci było pokonanie toru przeszkód. Na koniec spotkania Słoneczka wykonały własne zimowe rękawiczki.

„Czyste powietrze wokół nas” (przedszkolny program antynikotynowy) – to program, który został zrealizowany poprzez temat kompleksowy, dzięki współpracy przedszkola z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wołominie. Dzieci dowiedziały się co to jest dym, szukały różnych źródeł pochodzenia dymów spacerując po mieście, korzystając z plakatów, ulotek, filmu (np. dym z komina, z rury wydechowej auta, dym z papierosa, z ogniska, itp.). Zapoznały się z maskotką programu – Dinozaurem Dinkiem. Dzięki realizacji programu zdobyły wiedzę o szkodliwości palenia papierosów, zapoznały się z terminem „bierne palenie”, wiedzą, jak ważne jest dbanie o zdrowie swoje i osób z najbliższego otoczenia. Wykonały prace plastyczne związane z występowaniem dymów w lokalnym środowisku, rysowały znak „Zakaz palenia”, otrzymały ulotki informacyjne dla rodziców oraz pamiątkowe kolorowanki.

Słoneczka powitały Nowy Rok 2023 sylwestrową kolorową pracą plastyczną. Podczas wspólnej zabawy wiatrakiem matematycznym, dzieci utrwalały znajomość pór roku, dni tygodnia oraz miesięcy.

Słoneczka przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia wspólnie z Biedronkami wykonały tradycyjny łańcuch na choinkę oraz zapoznał się z tradycjami świątecznymi oglądając film edukacyjny.

Słoneczka w minionym tygodniu udały się w kolejną podróż po mapie Europy. Odwiedziły Finlandię - kraj Świętego Mikołaja. Zapoznały się z flagą, godłem, warunkami klimatycznymi panującymi w tym kraju oraz bajką kojarzącą się z Finlandią- "Muminkami" 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Mikołaj w towarzystwie Elfa. Mikołaj obdarował Słoneczka nie tylko prezentami, ale również przesłał list w formie filmu, który dzieci obejrzały wspólnie na tablicy multimedialnej.

Podróżując po mapie Europy, odwiedziliśmy Niemcy. Poznaliśmy flagę, godło, stolicę,  położenie kraju, oglądaliśmy słynne niemieckie budowle i zabytki, mi.in. Bramę Brandenburską, którą wykonaliśmy rysując węglem. Przyrządziliśmy również sałatkę ziemniaczaną, charakterystyczną dla kuchni niemieckiej. Niedługo przed nami kolejna podróż po mapie Europy.

W piątek, z okazji Dnia Pluszowego Misia, każdy z nas przyniósł do przedszkola swojego ulubionego misia, oglądaliśmy przedstawienie o Misiu Krzysiu, wykonaliśmy pracę plastyczną „Mój miś”.

Już oficjalnie jesteśmy „Słoneczkami” – odbyło się przedstawienie dla rodziców związane z nadaniem imienia naszej grupie. Uroczyście ślubowaliśmy, że będziemy super fajnymi  Przedszkolakami Słoneczkami.   

Nawiązując do Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20.11) rozmawialiśmy dużo o naszych prawach. Oglądaliśmy film edukacyjny pt. „Prawa dziecka”. Wiemy już, że każdy z nas ma prawo do miłości, nauki, wypoczynku ale też radosnej zabawy, życia w miłej atmosferze, bez kłótni.

Kolejne święta w naszej grupie to urodziny Amelki i Janka. Były życzenia, uściski, uśmiechy, kolorowe laurki oraz głośne „Sto lat”. Wszystkiego najlepszego !!!

Pierwsza wspólna wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie. W poniedziałek 14 listopada uczestniczyliśmy w lekcji bibliotecznej pt." Dobry, przyjazny świat" na podstawie książki Alison Green. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że bycie dobrym nie jest trudne i jak wiele może znaczyć życzliwy uśmiech do innych osób. Wykonaliśmy również pracę plastyczną - jesienne jeże.

Święto Niepodległości

W piątek swoje święto miała Julka. Wszystkiego najlepszego od Słoneczek, spełnienia marzeń i dużo szczęścia. Sto lat Juleczko!

W ostatnim tygodniu października Słoneczka rozmawiały o jesiennym krajobrazie. Uczestniczyły również w kolejnych warsztatach organizowanych przez Fundację Wiewiórki Julii. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się jak ważna jest odpowiednia dieta i ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia dla naszych zębów. 27 października został rozstrzygnięty przedszkolny konkurs na " Optymistyczny lampion dyniowy". Z naszej grupy wzięło udział czworo dzieci wraz z rodzicami. Wszystkie prace zostały wyróżnione i dzieci otrzymały dyplom i drobny upominek. Gratulujemy ! Warto brać udział w konkursach!

Słoneczka w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy" samodzielnie wykonały z plastikowych butelek ekoinstrumenty - grzechotki. Było dużo radości podczas ich napełniania( grochem, ryżem, makaronem oraz kaszą) oraz podczas wspólnej zabawy.

W piątek 21 października Słonaczka były razem z Pszczółkami na swojej pierwszej wycieczce autokarowej do teatru Guliwer w Warszawie na przedstawieniu " Koziołek Matołek".

Kolejny październikowy tydzień obfitował w różne wydarzenia. Świętowaliśmy Dzień Dziewczynek – chłopcy zaśpiewali „Sto lat” oraz wręczyli koleżankom medale z napisem „Super Dziewczyna”. Podczas Dnia Drzewa rozmawialiśmy o ochronie przyrody, spacerując oglądaliśmy różne gatunki drzew. Wykonaliśmy również sałatkę owocową – była pyszna. Nasze przedszkole odwiedziła również Pani z PKP  - opowiadała nam o bezpieczeństwie związanym z przejazdami kolejowymi, jak ważna jest odpowiedzialność oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W piątek, 7 października, swoje urodziny obchodził Kubuś K. Było głośne 100 lat, życzenia i słodki poczęstunek od Kubusia dla dzieci. Dziękujemy i życzymy Kubusiowi dużo zdrówka!

W piątek odwiedzili nas Panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Majdanie. Opowiedzieli dzieciom na czym polega ich praca, czego używają pracując w trudnych warunkach oraz jak udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Przypomnieliśmy i utrwaliliśmy sobie również znajomość numerów alarmowych. Największa atrakcja czekała na nas przed budynkiem przedszkola – wóz strażacki.  Mogliśmy wsiąść do środka i obejrzeć jego wyposażenie.  Było to bardzo ekscytujące. Dziękujemy Panom Strażakom za ciekawą i pouczającą lekcję.

Pierwszy październikowy tydzień był pełen niespodzianek. Uroczyście świętowaliśmy imieniny Pyzy Wędrowniczki – patronki naszego przedszkola, w prezencie zaśpiewaliśmy jej piosenkę „Czerwone jagody”. Były pamiątkowe zdjęcia oraz słodkości. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Pyza”.

4 października Słoneczka wspólnie świętowały 5-te urodziny Zosi. Dziękujemy Zosiu za słodki poczęstunek i jeszcze raz życzymy dużo dużo zdrówka oraz dużo uśmiechu każdego dnia!

"Dzień chłopaka" ( 30 września) w grupie Słoneczka. Tego dnia dziewczynki złożyły życzenia kolegom oraz wręczyły medale Super chłopaka.

W czwartek 29 września nasze przedszkole odwiedziła pani higienistka z Fundacji Wiewiórka Julia. Dzieci uczyły się jak prawidłowo myć zęby oraz jak dbać o zdrową dietę aby ząbki były zdrowe.

28 września nasza grupa obchodziła "Dzień Jabłka". Tego dnia dzieci rozmawiały o różnych odmianach jabłek, oglądały ilustracje jabłek i drzew na których rosną ( jabłoni).Wymieniały co można z nich przyrządzić. Oczywiście nie mogło również zabraknąć jabłek na drugie śniadanie. Na koniec wykonały pracę plastyczną.

Tydzień " Bezpieczny na drodze" to u Słoneczek rozmowy o bezpiecznym poruszaniu się po mieście. Rozmawialiśmy, jak prawidłowo przejść na drugą stronę ulicy, poznaliśmy wybrane znaki drogowe. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. "Sygnalizator". W Dzień Przedszkolaka poszliśmy do Kina Kultura na film "Guliwer". Potem w przedszkolu bawił się z nami bałwanek Olaf. 22 września natomiast wzięliśmy udział a Akcji Sprzątania Świata porządkując ogródek przedszkolny. W piątek wyszliśmy na spacer na pobliskie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną szukając przy okazji nadchodzącej jesieni.

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki . Tego dnia dzieci bawiły się kolorowymi kropkami, malowały je farbami łącząc różne kolory oraz wysłuchały bajki o kropce.

W tym tygodniu w naszej grupie wspólnie świętowaliśmy urodziny Frania. Wszystkiego najlepszego Franiu! Dużo zdrówka i uśmiechu każdego dnia!

Pierwszy tydzień w przedszkolu u Słoneczek upłynął pod hasłem: „Poznajmy się”. Były zabawy integrujące grupę, rozmowy, zapoznanie z przedszkolem, ciociami, placem zabaw. Wspólnie ustaliliśmy nasz Kodeks Grupowy z zasadami, którego postaramy się przestrzegać. Pozdrawiamy rodziców.